Mostanság igen sokan választják az OKJ-s képzéseket a diploma helyett, hiszen azt állítják, hogy sokkal gyakorlatorientáltabb képesítéseket szerezhetnek, amiket a munkaadók jobban keresnek, mint egy tapasztalatlan diplomást. De mi is az igazság ezzel kapcsolatban?
Szeptembertől az egyetemekre sem lesz egyszerű bekerülni, hiszen a pontszámok jócskán megugranak, éppen ezért sokan akarnak majd OKJ-s képzéseket elvégezni. Sajnos azonban ezen képzések óraszámaik és költségeik is nagymértékben megnőnek a jövő tanévtől kezdve, így kérdés, hogy mi marad a diákok számára.
Azonban ha mégis sikerül elvégezniük egy-egy OKJ-s képzést, akkor nagy esélyük van a munkaerőpiacon, feltéve persze ha a hiányszakmák vagy a keresett szakmák közül választott. Sajnos az OKJ esetében is van jónéhány olyan szakma, ahol túlképzés folyik, így bizonyos OKJ-s papírokkal igen nehéz munkát találni. Ma leginkább a pénzügyi, gazdasági és a termelői szférában mozgó, gyakorlatorientált képesítéseket keresik a munkaadók.
Vannak olyan helyek is, ahol a diplomát nem tudjuk helyettesíteni az OKJ-val, mert az alapképzések még mindig magasabb szintű tudást biztosítanak bizonyos szakmák esetében.
Jó hír, hogy elindult most már az OKJ tartalmi változása mellett az a változás is, hogy a képzési kínálatot rendszerezzék, a kereslethez igazítsák a kínálatot. Ne fordulhasson elő, hogy olyan helyen, olyan szakmában képezzenek tömegesen, ahol arra nincs szükség. A Képzési Bizottságok az adott terület statisztikáit elemzik, igényeket mérnek fel, és ez alapján, tudatosan határoznak meg mutatókat, hogy egyes szakmákból mennyit kell, illetve mennyit kellene képezni. Ez a tudatosság mindenféle tekintetben a munkaerőpiac igényeit szolgálja.