Az OKJ-s képzések előnyei és hátrányai
Az OKJ legnagyobb előnye, hogy az érettségi megszerzése után rövidebb idő alatt elsajátíthatunk valamilyen gyakorlatias szakmát. Ha jól választunk a képzések közül, akkor az anyagi függetlenség és az önállóság gyorsabban elérkezik. Ráadásul bizonyos képzések esetében később könnyedén továbbképezhetjük magunkat, sőt még egy kevésbé tőkeigényes vállalkozást is gyorsan beindíthatunk.
A szakmai képzés jó belépő lehet bizonyos felsőfokú képzési programokhoz is: a jelölt ugyanis saját kezűleg szerezhet tapasztalatokat, milyen feladatok várnak rá egy adott munkaterületen.
A munkanélküliség veszélye azonban az OKJ-s képzések esetében is fennáll. Sőt az elérhető jövedelem a diplomásokhoz viszonyítva harmaddal-felével alacsonyabb lehet. Természetesen, itt is döntő, hogy milyen szakmáról van szó, és melyik régióban él a munkavállaló, valamint fontos szempont, hogy vállalja-e a költözést, továbbképzésben való részvételt.
A felsőfokú tanulmányok előnyei és hátrányai
Bizonyos állásokat még mindig csak diplomával lehet betölteni. A diploma amúgy is gyorsabb előrejutást, magasabb szintű pályát ígér, de persze csak akkor, ha teljes kitartással végezzük a munkánkat. A diploma segítségével kutatómunkákban vehetünk részt, magasabb szintű intelligenciára tehetünk szert.
A diploma hátrányai a következők: komoly erőfeszítést, kitartást és hosszabb időt igényel. A munkaerőpiacra csak később juthatunk el. A befektetett idő és energia a szakmai képzésben részt vettekhez viszonyítva csak néhány éves késéssel térül meg, amikor az átlagkeresetek elérik vagy meghaladják a diplomával nem rendelkezők által elérhető szintet.